Bielenie zubov – so sódou bikarbónou si to radšej rozmyslite

0
4141

Keď je človek šťastný, vyzerá perfektne a obdarúva úsmevom celý svet. A keď žiari aj jeho úsmev – efekt je dokonalý a úspech zaručený. Žiarivý chrup je atraktívny od nepamäti. Ľudia sa pokúšali o bielenie zubov naprieč históriou rôznymi spôsobmi. Niektoré boli efektívne, ale zubná sklovina sa mohla výrazne poškodiť.

Tak je to aj dnes. Bielenie zubov sa teší veľkej obľube a tvorí dôležitú súčasť estetickej stomatológie. Ani dnes však nie je jedno, akou metódou sa korekcia farby uskutoční.

Poškodenie zubnej skloviny

Voľne dostupné prostriedky na bielenie zubov sú vždy na dosah, ale je dôležité vedieť, že mnohé z ponúkaných tipov na bielenie – ich účinnosť a bezpečnosť – neboli overené profesionálmi. Preto skôr ako sa rozhodneme ktorýkoľvek z nich vyskúšať, je dobré mať na zreteli “zraniteľnosť” zubnej skloviny. Jej poškodenie môže viesť k ľahšiemu zafarbeniu chrupu potravinami, ale aj k vzniku zubných kazov.

Všetci poznáme napríklad biely téglik so sódou bikarbónou, ktorá je obyčajne poruke v každej domácnosti. Ako ekologický čistiaci prostriedok je možno výborná, ale na zuby by sme ju aplikovať nemali. Táto látka síce dočasne vybieli chrup, ale tvrdé drobné kúsky sódy bikarbóny okamžite poškriabu zubnú sklovinu, vznikajú malé trhlinky, kde sa usádzajú nové farbivá z jedál a nápojov. Čoskoro po vybielení budeme mať znovu pocit, že je nutné bielenie, a opätovným použitím sódy sa nám poškriabe sklovina ešte o kúsok viac… a tak ďalej, až si výrazne poškodíme zubnú sklovinu či privodíme zápal ďasien, citlivé a kazivé zuby.

Okrem sódy bikarbóny existujú aj rôzne babské recepty, ktoré sú však neúčinné, prípadne zubom škodlivé. Patria sem napríklad aplikácia citrónu či žuvanie špenátu. Ak svojim zubom nechceme teda priniesť viac škody ako úžitku, je lepšie siahnuť po profesionálnych prípravkoch či navštíviť zubnú ambulanciu. Našťastie, moderná stomatológia ponúka niekoľko možností, ako účinne a hlavne bezpečne korigovať farbu zubov.

Profesionálne bielenie

Bieliace prostriedky sú dostupné vo forme gélu, pásky, výplachu alebo tekutiny. Aplikácia je rôzna, pomocou dláh, štetca alebo striekačky. Povolená koncentrácia chemického činidla je do 6 %. Pred ošetrením treba zuby očistiť od zubného povlaku a až po dôkladnej dentálnej hygiene stomatológ nanesie bieliaci prostriedok a nechá ho pôsobiť. Jedno sedenie u zubára trvá zhruba 1 hodinu a výsledok by mal byť dlhodobý, ak sa pacient vyvaruje konzumácii niektorých jedál a nápojov (káva, červené víno, pomaranč a pod. ) nasledujúce 2 dni.

V prípade, že pacient trvá na domácom bielení, je možné si v ambulancii kúpiť prípravky, ktoré obsahujú rovnaké neškodné chemické činidlo, len v nižšej koncentrácii. Vtedy je potrebné procedúru vykonať niekoľkokrát, aby sa dosiahla želaná farba zubov. Najlepšia je kombinácia domáceho a následne ordinačného bielenia pod dohľadom odborníkov.

Menej známe je tzv. vnútorné bielenie zubov s ošetrenými koreňovými kanálikmi. Tento postup sa týka bielenia mŕtvych zubov, ktoré majú zmenenú farbu kvôli odumretiu zubnej drene. Bieliace činidlo aplikuje zubár dovnútra pulpálnej komory na niekoľko dní.

Farebný odtieň zubov je daný geneticky a vplýva naňho množstvo faktorov. Niekto má zdravé a prirodzene biele zuby, iný o takých len sníva. Niekedy je však možné prírode pomôcť. S pomocou profesionálov môže mať každý nielen zdravý, ale aj žiarivo biely chrup. Chcete sa o bielení zubov dozvedieť viac? Podrobnejšie informácie o mechanickom a chemickom bielení zubov, výhodách a nevýhodách jednotlivých metód, ako aj o rozdieloch medzi domácim a ambulantným bielením zubov prináša klinika Schill v článku Domáce bielenie zubov – na čo si dať pozor?

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here