Návšteva exotiky? Uhryznutia, ktoré by vás mohli stáť život

0
1524

Rozmanitosť, ktorou sa pýši živočíšna ríša, sa netýka iba živočíšnych druhov, ale aj ich veľmi odlišnej ústnej dutiny. Prispôsobenú ju majú spôsobu zaobstarávania a druhu potravy a neváhajú ju použiť ani v prípade nebezpečenstva. Prečítajte si, na aké uhryznutia si treba dať pozor na potulkách svetom.

Nebezpečná africká savana

Naši africkí predkovia sa museli popasovať s mnohými hrozbami, ktoré na nich číhali v tráve aj na stromoch. Snáď všetci poznajú najväčšieho afrického predátora, leva púšťového, ktorý svoju obeť usmrcuje zahryznutím sa do jej krku. Možno vás ale prekvapí, že smrteľne ublížiť vie aj hroch obojživelný. Hrochy si totiž starostlivo chránia svoje teritórium. Ich tesáky môžu dorásť až do dĺžky 50 cm. Slúžia im na hľadanie potravy v podobe vodných rastlín, no v prípade ohrozenia ich bez mihnutia oka použijú aj na potenciálneho nepriateľa.

V Strednej a Južnej Amerike

V Mexiku žije druh mravca s odborným názvom Pogonomyrmex maricopa. Už na prvý pohľad by sme sa mohli zľaknúť jeho veľkých hryzadiel, ktorými sa dokáže zahryznúť do svojho protivníka. Kým je zahryznutý, špeciálnym žihadlom do svojej obete niekoľkokrát po sebe vpraví dávku jedu, ktorý je najsilnejší spomedzi všetkých známych hmyzích jedov. Spôsobuje niekoľkohodinovú intenzívnu bolesť a obsahuje proteíny, ktoré môžu spôsobiť silnú alergickú reakciu.

Vo veľkých riekach Južnej Ameriky žijú okrem iných živočíchov aj vydry obrovské. Sú vrtké, majú ostré zuby a v skupinách dokážu uloviť aj väčšieho krokodíla, i keď väčšinu ich potravy tvoria ryby. V prípade obrany teritória alebo svojich mláďat sa neboja zaútočiť aj na človeka.

Na svete žije okolo 600 druhov jedovatých hadov. V Strednej a Južnej Amerike dominujú štrkáče a krovináre. Krovináre sa zdržujú v blízkosti ľudských sídel aj vo vnútri domov. Vo venezuelskom štáte Lara sú zodpovedné až za 78 % všetkých smrteľných uštipnutí.

Austrália očami bezstavovcov

Ak plánujete cestu do austrálskej prírody, dajte si pozor na pakobru východnú, druhého najjedovatejšieho hada na svete. Zo všetkých hadích uštipnutí je v Austrálii najčastejšou príčinou smrti. Pakobra útočí veľmi rýchlo a jed spôsobuje zrážanie krvi a vnútorné krvácanie. Uhryznutie je nebezpečné aj preto, že vás vôbec nemusí bolieť, a tak je ho spočiatku ťažké spozorovať.

V jedovatosti nezaostávajú ani pavúky. Zvýšenú pozornosť majte predovšetkým v okolí Sydney, kde by ste mohli naďabiť na pavúka s odborným názvom Atrax robustus. Jeho jed obsahuje 40 rôznych toxínov a dokáže obeť zabiť do troch hodín.

Naprieč ázijským kontinentom

Na niektorých indonézskych ostrovoch žije najväčší jašter sveta, varan komodský. Pred niekoľkými rokmi vedci v jeho ústnej dutine objavili jedové žľazy. Látky, ktoré vylučujú, znižujú krvný tlak, zamedzujú zrážaniu krvi a spôsobujú svalovú paralýzu. Korisť však zomrie skôr na veľkú stratu krvi vplyvom hlbokého zranenia ako na pôsobenie samotného jedu. Varany sú vo všeobecnosti plaché zvieratá, ale ich sebaobrana môže mať pre človeka aj fatálne následky.

Južná Ázia a predovšetkým India sú preslávené jedovatými hadmi. Najnebezpečnejším hadom Indie sa hovorí „veľká štvorka“. Patrí sem kobra indická, vretenica retiazková, vretenica pávia a bungar modravý.

V Thajsku, Číne a Japonsku nájdete v noci aktívnu stonožku s pomerne zložitým odborným názvom Ethmostigmus rubripes. Je to predátor dorastajúci až do dĺžky 16 cm. Prvý pár nôh má premenený na hryzadlá s jedovou žľazou. Uhryznutie touto stonožkou často končí intenzívnou, niekoľkodňovou bolesťou.

Nebezpečenstvo na každom rohu

Do určitej miery nám môže ublížiť takmer každý živočích. Aj obyčajné psy sú zodpovedné za niekoľko desiatok tisíc úmrtí ročne. Predovšetkým v krajinách, kde žijú voľne, nás môžu nakaziť zákernou besnotou. Medzi najväčších „hryzavých“ zabijakov však patria hady. Tie sú podľa niektorých zdrojov príčinou až stotisíc úmrtí ročne.

Ak máte v pláne navštíviť cudziu krajinu, zistite si, s čím všetkým sa v okolí môžete stretnúť. Mnohokrát ani nemusíte zájsť ďaleko do prírody, aby ste narazili na potenciálne nebezpečného živočícha. Väčšina zvierat je však plachá a do konfrontácie s ľuďmi sa dostane iba v prípade, že cíti nebezpečenstvo. Problémom môže byť aj hmyz, ktorý často nechcene ohrozíte. Majte sa teda na pozore a v prípade komplikácií včas vyhľadajte tamojšieho lekára.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here