Nevšedné stoličky – vybrali by ste si?

0
318
dovod-na-usmev-stolicka-v-tvare-zuba-nevsedny-dizajnovy-nabytok

Stoličky nám slúžia nielen ako dôležitá súčasť chrupu, ale aj ako kus užitočného nábytku či ozdoba interiéru. Prostriedky na sedenie sú s ľudstvom od nepamäti. Rôzne kamenné lavičky postupom času vystriedali stoličky, ktoré boli v domácnostiach najprv symbolom moci a bohatstva. V stredoveku ich používanie zovšednelo a dnes si bez nich stravovacie priestory alebo kancelárie vieme len sotva predstaviť. Návrhári sa dokonca postarali o ich kreatívne využitie a vytvorenie bizarných tvarov – pozrite sa sami.

Zaujímavosti z histórie

 • Stoličky sa používali už v starovekom Egypte pred piatimi tisíckami rokov. Boli z ebenového dreva a slonoviny a využívali sa počas slávnostných rituálov.
 • V dávnych dobách boli stoličky iba v domácnostiach mocných a bohatých.
  Vidiečania sedávali na všetkom, čo bolo po ruke sudy, lavičky alebo prostá zem.
 • Stoličky sa začali bežne používať až v 16. storočí.
 • Kancelársku stoličku na kolieskach vymyslel na začiatku 19. storočia svetoznámy biológ Charles Darwin.
 • V roku 1889 predstavil Thomas Edison elektrické kreslo. Malo demonštrovať nebezpečenstvo súvisiace s elektrickým prúdom.

To naj- o stoličkách

 • Najstaršiu zachovanú stoličku nájdeme v Canterburskej katedrále v Anglicku. Bola zhotovená z mramoru na začiatku 13. storočia.
 • Najväčšia stolička stojí v Rakúsku. Dosahuje výšku 30 metrov.
 • Najdrahšia stolička má cenu 1,5 milióna dolárov (v prepočte cca 1,3 milióna eur). Ide o kancelársku stoličku navrhnutú talianskou firmou Pininfarina.
 • Najmenšia stolička je vysoká 0,54 milimetra. Bola vytvorená pomocou špeciálneho lasera zo špičky ihly na šitie.

Netradičné stoličky

1. Recyklovateľná stolička

dovod-na-usmev-dizajnovy-nabytok-umenie-stolicka-z-recyklovaneho-materialu
Zdroj obr.: oddee.com

Táto stolička, pôvodom z Nemecka, je zhotovená z rozrezaného papiera. Zvolený materiál síce hrá kontrastom mnohých farieb, jeho nosnosť je však diskutabilná.

2. Úľava pri sedavom zamestnaní

dovod-na-usmev-Fitlopta-s operadlom-stolicka-na-kolieskach
Zdroj obr.: secure.img1-fg.wfcdn.com

Gymnastická lopta na kolieskach s operadlami aj tak sa dá sedieť v kancelárii. Stolička navrhnutá odborníkmi ponúka úľavu chrbtici a chrbtovým svalom. Sedením na tomto kúsku tak môžeme predísť ochoreniam krčnej, hrudnej i bedrovej chrbtice.

3. Sedenie a lampička v jednom

dovod-na-usmev-stolicka-v-tvare-zuba
Zdroj obr.: gnr8.biz

Tento zaujímavý dizajnérsky kúsok bol navrhnutý v Thajsku a získal si svoju popularitu po celom svete. Je dokonca viacúčelový okrem sedenia slúži aj ako nočná lampička. Ideálna voľba do izby malého lekára.

4. Pre milovníkov prírody

dovod-na-usmev-drevena-stolicka-s-operadlom-v-tvare-lipoveho-listu-dizajnovy-nabytok
Zdroj obr.: 1stdibs.com

Na tomto obrázku vidíte ručne vyrezávanú stoličku pochádzajúcu z Francúzska, ktorá bola vytvorená na prelome 19. a 20. storočia. Pre toto obdobie je charakteristický secesný sloh, preto je zdobená typickými prírodnými prvkami v tvare listov.

5. Dynamické sedenie

dovod-na-usmev-Balancna-stolicka-dizajnovy-nabytok
Zdroj obr.: shop.qed-design.de

Niektorí dizajnéri zašli s fantáziou naozaj ďaleko. Na trhu môžeme objaviť aj tento nezvyčajný stolec, ktorý vzhľadom pripomína obráteného šachového pešiaka. Podľa výrobcov má neobvyklý bod vyváženia, vďaka ktorému môže ponúknuť dynamické sedenie.

6. Plyšová edícia

dovod-na-usmev-dizajnovy-nabytok-stolicka-z-plysovych-hraciek
Zdroj obr.: wright20.com

Brazílski bratia Humberto a Fernando Campanovi sa vo svete dizajnu preslávili využitím netradičných materiálov. Príkladom je limitovaná edícia plyšových kresiel z roku 2002.

7. Stolička, alebo technológia?

dovod-na-usmev-techno-stolicka-dizajnovy-nabytok
Zdroj obr.: d2t1xqejof9utc.cloudfront.net

Verili by ste, že existuje stolička s tromi obrazovkami a dotykovou klávesnicou? Stolička je navyše ergonomická a je teda vhodná na dlhodobé sedenie. Bola navrhnutá pre zvýšenie produktivity a zefektívnenie práce technikov a návrhárov, ktorí k práci využívajú súbežne niekoľko počítačových programov.

8. Nevšedná ilúzia

dovod-na-usmev-Hlavovlam-na-sedenie-drevena-dizajnova-stolicka
Zdroj obr.: designboom.com

Na tomto obrázku vidíte naozaj len stoličku. V roku 2012 ju predstavila dizajnérka Vivian Chiu. Je špeciálne poskladaná z 10 samostatných rámov, čo ľudským očiam poskytuje pozoruhodnú 3D ilúziu.

9. Do modernej kuchyne

dovod-na-usmev-biela-barova-stolicka-dizajnovy-nabytok
Zdroj obr.: themewl.com

Milovníkov moderného umenia by mohla zaujať táto barová stolička, ktorá dokáže ozdobiť mnoho moderne zariadených kuchynských priestorov.

10. Miesto na čítanie

dovod-na-usmev-hojdacia-stolicka-na-citanie-s-lampou-dizajnovy-nabytok
Zdroj obr.: mojly.com

Ste vášnivý čitateľ a nebaví vás ležať s knihou v posteli? Môžete skúsiť napríklad túto netradičnú hojdaciu stoličku s lampičkou, ktorá môže zároveň poslúžiť aj ako zaujímavý interiérový doplnok.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here