Športy, pri ktorých najjednoduchšie prídete o zuby

0
500

Pravidelným pohybom prispievame k celkovému fyzickému a psychickému zdraviu. Stačí však chvíľka nepozornosti a môže sa nám stať široké spektrum úrazov, ktoré sa nevyhýbajú ani našim zubom. Až 39 % „zubných“ úrazov je spôsobených počas športovania. Nižšie uvádzame niekoľko obľúbených športov, pri ktorých vás návšteva zubného lekára možno neminie.

Hokej, futbal

Boj o puk alebo naháňanie sa za loptou končí pre nejedného športovca škaredo. Asi najpopulárnejším „bezzubým“ športom je práve hokej. Samotní hokejoví hráči tvrdia, že strata zubov je súčasťou zápasu. Približne jedna tretina úrazov sa týka ústnej dutiny – najčastejšie ide o ranu hokejkou. Počtom úrazov však nezaostáva ani futbal – nevinnou snahou kopnúť do lopty môžete súperovi ľahko vyraziť pár zubov. Ešteže existujú odborníci z oblasti estetickej stomatológie.

Obr.: Sean Couturier; zdroj: https://chumley.barstoolsports.com

Cyklistika

Úraz zubov spôsobený pri jazde na bicykli je častý najmä u detí, ale nevyhnú sa mu ani rekreační či profesionálni cyklisti. Stačí iba zle odhadnúť rýchlosť jazdy alebo charakter terénu a úraz je na svete. K podobným úrazom dochádza aj na inline korčuliach alebo lyžiach.

Basketbal

Basketbal patrí bezpochyby medzi top športy, pri ktorých môže dôjsť k úrazom zubov. Až 80 % profesionálnych hráčov basketbalu má s takýmito úrazmi skúsenosti, no aj napriek tomu často podceňujú nosenie zubných chráničov.

Bojové umenia

V bojových športoch síce existujú prísne pravidlá a na zuby sa väčšinou nasadzujú špeciálne chrániče, ale aj tak nás nešťastné kopy a údery môžu pripraviť o zuby. Typickým zástupcom týchto športov je box, ale nešťastie sa nevyhýba ani džudistom a karatistom.

Gymnastika

Gymnastika je v mnohých ohľadoch pre ľudské telo nebezpečná. Riziká spojené s gymnastikou sú rôzne – v horšom prípade si môžeme vážne poraniť chrbticu, v lepšom prípade „iba“ stratiť pár zubov.

Extrémne športy

Pre niekoho sú adrenalínové športy vysneným zážitkom, pre niekoho koníčkom. Do tejto kategórie patria športy, ako sú rafting alebo skejtbording, lezenie po stene, free running a mnoho ďalších športov. Jednoducho povedané – každý šport so sebou prináša svoje riziká.

Radšej s chráničmi ako bez

Ročne je pri športoch porušených alebo vyrazených okolo 5 miliónov zubov, pričom väčšinou ide o predné zuby hornej čeľuste. Pre zuby sú rizikové predovšetkým kontaktné športy. Najčastejšie musia športovci po zápasoch riešiť nepríjemnosti, ako sú prasknutý zub, zlomený koreň, vyrazený zub alebo zub zarazený do ďasna.

Týmto problémom sa dá ľahko vyhnúť predovšetkým nosením špeciálnych zubných chráničov. Tie nielenže ochraňujú zuby pred vyrazením, ale vo veľkej miere tiež zmierňujú ich prípadné poškodenie. U športovcov, ktorí používajú na mieru zhotovené chrániče zubov, je riziko vzniku úrazu celej ústnej dutiny až 60-krát menšie.

Ak ste už mali úraz a doplatili naň zuby, krásny úsmev vám pomôžu prinavrátiť odborníci v oblasti estetickej stomatológie. Stačí len zvoliť správnu metódu, ktorá bude vyhovovať potrebám chrupu aj vám samotným.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here