Tipy na výlet: Unikátne miesta poznačené zubom času

0
1141
dovod-na-usmev-zub-casu-norsky-dreveny-kostol-pri-jazere

Ak máte cestovateľského ducha a vyhľadávate nezabudnuteľné destinácie, inšpiráciu by ste mohli nájsť v tomto článku, ktorý dokazuje, že sa zub času vie podpísať nielen na tisícročnej architektúre, ale aj na formujúcej sa prírodnej krajine. Neraz ide o pozoruhodné miesta – pozrite sa sami.

Po stopách antickej kultúry

Plovdiv, najstaršie mesto Európy

Bulharsko neponúka len more a piesočnaté pláže, ale aj staroveké a stredoveké pamiatky v Plovdive, jednom z najstarších miest Európy. Toto miesto bolo osídlené už 4 000 rokov pred naším letopočtom a stojí za to si ho prejsť. Južná časť Plovdivu je lemovaná pohorím Rodopy, ktoré ponúka výhľad na celé okolie.

V Plovdive nájdete antické pamiatky, vrátane amfiteátra, v ktorom sa dodnes konajú rôzne hudobné festivaly, alebo tiež zachovalé časti domu zasväteného bohyni jari a mieru Eiréné. Archeologických pamiatok je tu viac ako 200.

Antický amfiteáter z 2. storočia n.l.

Odkazy mykénskej civilizácie

Okrem najstaršieho mesta stojí za pozornosť určite aj sídlo najstaršej gréckej civilizácie. Tá sa nachádzala v Mykénach na juhu Grécka (približne 90 km juhozápadne od Atén) a pýšila sa svojou jedinečnou kultúrou. V Mykénach môžete nahliadnuť na mykénsku architektúru, skalné hrobky alebo navštíviť archeologické múzeum.

Na výlet do jedinečnej Škandinávie

Open-air múzeum Lyngby

Čas nezamŕza ani na chladnom severe. Dôkazom toho je jedno z najväčších a najstarších prírodných múzeí. Nachádza sa v mestečku Kongens Lyngby, neďaleko Kodane, hlavného mesta Dánska. V múzeu nájdete stovku originálnych domov z celého Dánska, datovaných od 17. do 20. storočia, zaujmú vás určite aj ich dobové interiéry či záhradky.

Nórsky drevený kostol

V dedinke Urnes na západe Nórska stojí od roku 1130 drevený kostol, ktorý svojím vzhľadom spája kresťanské architektonické prvky s vikingskými ornamentami v podobe tenkých, prepletených hláv zvierat. Kostol je navyše obklopený krásnou prírodou a typickým nórskym fjordom.

Trocha z nedávnej histórie

Berlínsky múr

Berlín je mesto obrovsky poznačené históriou 20. storočia. Jedinečné stavby inšpirované antikou a vybudované za nacistického režimu striedajú moderné budovy postavené v posledných desaťročiach vo vojnou zničených lokalitách. Spomienku na stret ideológií a následnú studenú vojnu pripomínajú pozostatky Berlínskeho múru, ktorý dnes zdobia odkazy mnohých graffiti umelcov.

dovod-na-usmev-berlinsky-mur-grafitti-art

Oradour-sur-Glane

Hrôzy spôsobené druhou svetovou vojnou nám pripomínajú nedotknuté zvyšky francúzskej dediny Oradour-sur-Glane, ktorú v roku 1944 vyplienili nemeckí vojaci a zavraždili pri tom 642 obyvateľov. Zdevastovaná dedina bola ponechaná v pôvodnom stave a dnes slúži ako pripomienka vojnových zločinov Nemecka.

Všade dobre, doma najlepšie

Nesmieme zabudnúť ani na krásy Česka či Slovenska. Za prírodou môžete vyraziť juhozápadne od Prahy do Konepruských jaskýň, ktoré sa nachádzajú v chránenej krajinnej oblasti Český kras. Vápencové útvary staré 400 miliónov rokov lemujú vnútorný povrch najdlhšej jaskyne v Čechách a vytvárajú tak nezabudnuteľný pohľad. Neďaleko jaskyne sa nachádza lom, v ktorom môžete nájsť pri troche šťastia skamenelinu pravekých organizmov.

Ak sa v priebehu letných mesiacov túžite schladiť a nemáte radi kempovanie pri vode, navštívte Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ktorá sa nachádza južne od slovenského Popradu. Jaskyňa je súčasťou Národného parku Slovenský raj, v ktorom príroda vytvorila mnoho roklín, jaskýň a vodopádov.

Opustené hradné zrúcaniny

Zub času sa podpísal aj na 750 rokov starej zrúcanine hradu Hukvaldy v Moravskosliezskom kraji. Gotické Hukvaldy sa pýšia svojou dlhou históriou a výhľadom na moravskú prírodu. V letných mesiacoch sa tu organizujú kultúrne akcie Strašidelný hrad Hukvaldy a Hukvaldské hradné vinobranie.

Zdroj obr.: hrad-hukvaldy.cz

V Malých Karpatoch na Slovensku stojí obdobne stará zrúcanina – Čachtický hrad. Svoju popularitu získal predovšetkým vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá mučila a vraždila mladé dievčatá a kúpala sa v ich krvi. Čachtický hrad ponúka kultúrne akcie počas celého roka.

Zdroj obr.: cachtice.sk

Každé miesto poznačené zubom času v sebe skrýva osobité čaro. Príroda sa vie s časom  pohrať vo všetkých farbách a zaisťuje procesy, ktoré sa podpisujú na všetkom okolo nás. Vznikajú tak pozoruhodné miesta, ktorých množstvo bohato prevyšuje tento článok. Stačí si len nájsť to svoje a vydať sa spoznávať krásy rozmanitých krajín. 🙂

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here