Ako vyrovnať krivé zuby? Ide to aj v dospelosti?

0
8619

Úsmev je najkrajšou prirodzenou ozdobou ľudskej tváre, ba dokonca podľa typu úsmevu sa dá odhaliť charakter človeka. Čo však v prípade, ak sa za perami skrývajú krivé zuby?

Áno, ideálne by sa zuby mali upraviť na správne miesto do 18 rokov, ortodontická liečba je však možná v každom veku. Mať krásne rovné zuby je dôležité nielen pre pocit sebavedomia, ale najmä pre dobrý zdravotný stav.

Správne usporiadaný chrup zabezpečuje bezproblémovú konzumáciu jedla – správne rozhryzenie a žutie. Pri nesprávnej polohe zubov sa pri jedení namáhajú kĺby, časom sa opotrebujú a výroba náhrady je nesmierne komplikovaná. Aj za logopedickými problémami s výslovnosťou a artikuláciou môžu byť práve nesprávne postavené zuby – logopédi často odporúčajú narovnanie chrupu, aby deti mohli správne polohovať jazyk a zlepšila sa ich výslovnosť.

Krivé a najmä tesné zuby, prekrížené cez seba, vám tiež bránia v dôkladnom vyčistení. Zubná kefka sa k nim poriadne nedostane, zuby sa viac kazia, rýchlejšie sa na nich usádza zubný kameň a častejšie vás budú trápiť zápaly ďasien a tkanív okolo zubov. V neskoršom veku sa tiež môžu objaviť problémy s čeľustnými kĺbmi. Dokonca, ak sa závažná ortodontická vada neliečila včas, v dospelosti sa môže zlé postavenie čeľustí a zubov prejaviť zmenou výzoru tváre pacienta.

Ortodontická liečba

Cieľom ortodontickej liečby je dosiahnuť správne postavenie zubov a čeľustí. Tým sa zlepší nielen estetický vzhľad pacienta, ale aj žuvacia funkcia chrupu, výslovnosť a zubná hygiena. Ortodontická liečba, jej dĺžka a použitá technika sa líši u jednotlivých pacientov podľa ich konkrétneho problému. Základný princíp je aplikácia tlaku a ťahu na zub a jeho posunutie na miesto, kam potrebujeme.

Zuby sa nám hýbu celý život a môžu sa vykriviť v každom veku – podstatné ale je, že ich môžeme v každom veku narovnať. A po vyrovnaní si ich správnou starostlivosťou môžeme rovné zachovať, aby sme nemuseli ortodontickú liečbu opakovať.   

Zubné strojčeky

Každý sme jedinečný – a každý strojček je jedinečný, robí sa na mieru. Pre dospelých je vhodný fixný strojček, ktorý sa nosí nepretržite. Skladá sa z malých kovových alebo priehľadných keramických zámkov na jednotlivých zuboch. Tie sú spojené drôtikom, ktorý je aktívnou silou celého aparátu. Drôtik vyvíja kontinuálny tlak na zuby, aby ich vyrovnával. Nalepujú sa buď vestibulárne, čiže na prednú stranu zubov, alebo linguálne, na vnútornú stranu zubov, alebo tiež môžeme použiť neviditeľný strojček.

Neviditeľný strojček je v podstate alternatívou fixného strojčeka. Je to vlastne hybrid, ktorý spája výhodu snímateľného strojčeka a fixného aparátu. Môžete si ho vybrať, keď sa potrebujete najesť, alebo si vyčistiť zuby. Technicky povedané, neviditeľný strojček je súborom transparentných dláh z biokompatibilného priehľadného plastu. Dlahy sa vytvoria po nasnímaní či naskenovaní chrupu. Tento záznam sa použije na vytvorenie liečebného plánu, podľa ktorého sa vyrobí séria dláh či vyrovnávačov na mieru. Vymieňajú sa každých 8 dní, u detí každý týždeň, a takto pohodlne sa fázovo posúvajú zuby až k úplnému vyrovnaniu.

Pri takomto strojčeku pacient nemusí chodiť do ambulancie každých 6 týždňov a liečba sa tak stáva menej náročnou, pretože si dlahy vymieňa každý sám. Tento strojček sa nosí minimálne 22 hodín denne a je určený na menšie i väčšie nepravidelnosti v usporiadaní chrupu tak u dospelých, ako aj u detí.

Treba si zvyknúť

Strojček prináša so sebou zmenu. Naučíte sa inak hrýzť, inak si čistiť zuby a po veľmi krátkom čase si na túto zmenu zvyknete. Strojček sa stane vašou bežnou súčasťou a dokonca Vám bude po prvých zmenách príjemnejšie a na konci sa ho nebude chcieť vzdať. 

Dlhodobý proces

Proces vyrovnávania je individuálny a zvyčajne trvá 1 až 2 roky. Počas nosenia strojčeka je potrebné zvýšiť starostlivosť o ústnu hygienu, aby ste sa vyhli komplikáciám – biele škvrny na zuboch a zapálené ďasná sú zbytočnou komplikáciou, ktorú si spôsobíte sami, ak zanedbáte pravidelnú a správnu hygienu doma, ako aj v ambulancii. Váš lekár vám dá vedieť, v akom čase je potrebná dentálna hygiena v ambulancii.

Ak máte krivé zuby a rozhodli ste sa s tým niečo spraviť – máte zelenú: na čeľustnú ortopédiu nepotrebujete odporúčanie od zubného lekára. Vyrovnávanie zubov je vždy beh na dlhé trate, svoje rozhodnutie však isto neoľutujete. S upraveným úsmevom sa akoby zázrakom zvýši sebavedomie a v neposlednom rade ním predchádzate možným zdravotným ťažkostiam.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here