Bolesť zubov – čo môže byť príčinou?

0
6249

Bolesť zubov je jednou z najnepríjemnejších bolestí, ktoré ľudí trápia. Objaviť sa vie z ničoho nič a jej intenzita vie byť takmer neznesiteľná. Podaktorí s ňou ešte stále bojujú osvedčeným receptom starých mám – kockou cukru namočenou v Alpe, avšak je jasné, že bolesť ňou síce možno krátkodobo potlačia, problém to však nerieši. Preto je rozhodne lepšou voľbou vyhľadať okamžitú pomoc zubného lekára. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti zubov?

Dobre známy zubný kaz

Príčinou bolesti zubov je najčastejšie zubný kaz, ktorý je spôsobený najmä prítomnosťou zubného povlaku. Zubný povlak sa vytvára v dôsledku nesprávnej a nedôslednej ústnej hygieny a nadmernej konzumácie sladkých jedál a nápojov. Tento povlak naruší zubnú sklovinu, preto pomaly vzniká kaz. Liečba potom spočíva v odstránení poškodenej časti zuba a nahradenie tejto časti výplňou.

Krvácanie ďasien

Okrem kazu je pomerne častou príčinou bolesti zubov aj zápal ďasien. Pacient v tomto prípade zbadá krvácanie ďasien, ktoré sa objaví pri jedení alebo čistení chrupu. V neskorších štádiách sa môže objaviť aj kývanie zuba. Keď sa zápal rozšíri, stane sa chronickým, hrozí aj vypadnutie zubov. V tomto prípade hovoríme o parodontitíde.

Zápal je v počiatočných štádiách relatívne ľahko riešiteľný, zubár alebo dentálny hygienik odstráni zubný kameň a následne vyškolí pacienta o vhodnej technike umývania zubov a o používaní protizápalových zubných pást a roztokov. V prípade parodontitídy sa pristupuje k hĺbkovému čisteniu, v horších prípadoch sa chirurgicky ošetruje zubné lôžko.

Citlivosť na rôzne podnety

Veľa ľudí sa sťažuje aj na citlivosť zubov. Málokto však vie, že citlivosť vzniká hlavne pri obnažení dentínu najmä pri krčkovej časti zuba. Dentín (zubovina) by mal byť v zdravom chrupe chránený ďasnami, ktoré však v dôsledku zubného kameňa alebo zlej zubnej hygieny môže poklesnúť, a odokryť dentín. Ten je citlivejší, a keď je odhalený, je neustále dráždený chladom, teplom či dotykom. Cez jeho ľahšie priestupnú štruktúru prechádzajú stimuly až k nervom a dráždia ich.

V prípade citlivosti zubov je nutné odstrániť vyvolávaciu príčinu: zmenou techniky čistenia, používaním neabrazívnej zubnej pasty a impregnáciou zuba citlivosť pomaly pominie. Zubný lekár môže na zmiernenie citlivosti napustiť do dentínových tubulov postihnutých zubov špeciálny materiál. Tento potom zabraňuje mechanickým a fyzickým podnetom, aby dráždili nerv. Ďalším riešením je napríklad aplikácia výplne do odhalenej krčkovej oblasti zuba.

Chýbajúca časť zuba

Bolesť môžeme tiež pociťovať pri nalomení alebo zlomení zuba. V mieste zlomeniny sa môžu dostať mechanické alebo fyzikálne stimuly blízko k dentínu či rovno k dreni zuba. Tým môže byť bolesť ešte intenzívnejšia. V tomto prípade nám zubný lekár zhodnotí stav zuba a následne zub opraví výplňou alebo korunkou. Ak je zasiahnutý aj nerv, pristupuje sa k endodoncii.

Rastúce zuby múdrosti

Intenzívna bolesť chrupu môže nastávať aj v prípade rastu zubov múdrosti, teda v čase ich prerezávania sa ďasnom. V tomto prípade je treba riešiť problém so zubárom, ktorý zhodnotí ďalší postup. Proti bolesti môže byť zvolená lokálna terapia a analgetiká, prípadne môže dôjsť aj na extrakciu zuba. Všetko závisí od závažnosti stavu, či pacient pociťuje len tlak v mieste prerezávania zuba, alebo sa u neho objavujú aj zápaly sliznice v okolí zuba, opuchy tváre, zvýšená teplota atď.

Nepodceňovať problém

Bolesť zubov je nepríjemná, treba preto hľadať jej príčinu. Ak sa problém začne riešiť včas, bolesť ustúpi a pacient sa môže znova tešiť zo zdravého a bezbolestného chrupu. Samozrejme, treba dbať aj o dôslednú a každodennú ústnu hygienu, lebo bez tej sa skôr či neskôr s najväčšou pravdepodobnosťou ocitneme v situácii, kedy nás bolesť zubov donúti opäť si sadnúť do zubárskeho kresla.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here