Odstraňovanie zubného kameňa – nutné ako čistenie rýchlovarnej kanvice

0
3223

Žiarivý a zdravý chrup – sen každého z nás… Vďaka osvete je dnes každému jasné, že o zuby sa treba starať. Ste spokojní so svojou dentálnou hygienou? Zrejme áno, ak nepociťujete bolesť zubov. Pozrite sa však na svoj chrup zblízka. Máte žltý či hnedý nános na zuboch? Pociťujete zápach z úst? Máte červené, zapálené ďasná? Príčinou týchto príznakov môže byť zubný kameň.

Vznik zubného kameňa

Zubný kameň je stvrdnutý zubný povlak, teda zmes zvyškov jedla, nečistôt a takisto odumretých buniek sliznice úst. Ak sa povlak dlhodobo nesprávne a neúplne odstraňuje, stvrdne a vznikne zubný kameň. Zubný kameň pôsobí ako zdroj infekcie a príčina mechanického dráždenia ďasna a poškodenia parodontu. Náš organizmus ho vníma ako cudzorodú látku, chce sa ho zbaviť, reaguje preto zápalom ďasien. Zápal napáda závesný aparát zubov a môže tak zapríčiniť až ich vypadnutie.

Ako predchádzať vzniku zubného kameňa

Vo väčšine prípadov sa dá vzniku zubného kameňa predísť správnou technikou čistenia zubov. Zuby si treba čistiť jeden- až dvakrát denne. Správna zubná kefka by mala mať malú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinami z umelých vlákien so zaoblenými koncami.

Veľmi dôležitá je vhodná technika čistenia a používanie dôležitých pomôcok ústnej hygieny. Dokonale čistý chrup nám pomáhajú dosiahnuť medzizubná kefka, jednozväzková „single“ kefka a dentálna niť.

Zubný povlak sa tvorí aj na umelom chrupe, na zuboch s korunkami, s mostíkmi, ako aj pri zubných implantátoch. Netreba ho preto podceňovať. Problémy a následky sú rovnaké ako pri vlastných zuboch. Ak sa vám zubný kameň usádza opakovane, je potrebné podstupovať jeho pravidelné odstraňovanie.

Odstraňovanie zubného kameňa

Podstúpiť odstránenie zubného kameňa môžete v ordinácii zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Možností, ako sa zubný kameň odstraňuje, je viac. Najznámejším ručným nástrojom na odstraňovanie zubného kameňa je škrabka (alebo kyreta) na zubný kameň, ktorá sa dostane pod nános zubného kameňa a jednoduchým ťahom ho odstráni. Táto metóda je vhodná predovšetkým na odstraňovanie zubného kameňa z medzizubných priestorov alebo priestorov pozdĺž ďasien.

Rýchlejšia metóda je pomocou ultrazvuku. Funguje tak, že prístroj so špeciálnym násadcom premieňa elektrickú energiu na mechanickú: rozkmitá koncovku na frekvenciu ultrazvuku a tak rozbíja vrstvy zubného kameňa. Prístroj dokáže rozbiť kameň nad ďasnami i pod nimi. Táto metóda je časovo výhodná, nakoľko zákrok trvá len zopár minút. Odstraňujú sa ním hrubé nánosy kameňa a na detailné dočistenie sa používajú ručné kyrety.

Obľúbenou a všestrannou metódou je tzv. pieskovanie zubov – Air Flow. Pieskovanie zubov je metóda mechanického odstránenia pigmentácií zo zubov pomocou prášku tryskajúceho v prúde vody a vzduchu. Jemný prášok bikarbonátu sodného vďaka silnému prúdu vody a vzduchu zo špeciálneho prístroja jemne, ale dôkladne obrusuje pigmenty z povrchu skloviny. Úkon trvá v závislosti od množstva pigmentov niekoľko minút až hodinu a potom nasleduje ošetrenie fluoridovými preparátmi, ktoré zaručia komplexnú ochranu zubov.

Pravidelne a dôkladne

Dôkladné čistenie zubov dentálnymi pomôckami v kombinácii s pravidelnými prehliadkami u špecialistu sú tie najlepšie spôsoby, ako predchádzať tvorbe zubného kameňa. Ak sa vám zubný kameň tvorí pravidelne, nezanedbávajte návštevu odborníkov na dentálnu hygienu. Tá sa odporúča raz za šesť mesiacov. Okrem toho, že vás v ambulancii zbavia zubného kameňa, predvedú vám tiež, ako si správne čistiť zuby.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here