Zákrok u zubára možno aj prespať

0
2938
dovod-na-usmev-uspavanie-pacientov-u-zubara

Existujú tri spôsoby, ktorými je možné v závislosti od náročnosti a typu ošetrenia v zubnej ordinácii tlmiť bolesť. Prečítajte si o metódach tíšenia bolesti, princípe aplikácie a bezpečnosti ich použitia.

Lokálna anestézia

Lokálna anestézia je štandardná nenáročná metóda využívaná zubnými lekármi. Aplikuje sa vpichom znecitlivejúcej látky (najčastejšie artikaínu) do miesta, kde prebehne operačný zákrok. Látka pôsobí na príslušný nerv, ktorý určitú dobu nie je schopný prenášať bolestivé podnety. Znecitlivejúca látka sa pre dlhšie trvanie a menšiu krvácavosť aplikuje v kombinácii s adrenalínom, ktorý má vazokonstrikčné účinky (sťahuje cievy).

Lokálna anestézia môže byť použitá počas menších zákrokov a je vhodná aj pre deti a tehotné ženy. Jej prípadnú aplikáciu zhodnotí lekár, ale môžeme o ňu požiadať aj sami. Túto metódu považujeme za bezpečnú, iba vo veľmi ojedinelých prípadoch sa môže vyskytnúť alergická reakcia. Účinok látky vyprchá v priebehu niekoľkých hodín.

Analgosedácia

U detí a u dospelých pacientov trpiacich úzkosťou a strachom zo zubára je možné použiť metódu analgosedácie. Ide o aplikáciu látok tlmiacich bolesť (analgetiká), úzkosť (anxiolytiká) a vedomie (hypnosedatíva). Látky ovplyvňujúce vedomie navodzujú stav podobný spánku. Počas zákroku pacient zvláda reagovať na pokyny lekára, ale na zákrok si často nespomína.

Pre deti je táto metóda vhodná najmä z dôvodu zabránenia tvorby traumatických spomienok, ktoré by v dospelosti mohli mať vplyv na celkový vzťah pacienta k zubným lekárom a viesť až k vzniku fóbie. Analgosedácia je obľúbená aj u pacientov, ktorí fóbiou zo zubných lekárov trpia. Tento zákrok je úplne bezpečný a predstavuje malú záťaž pre organizmus.

Celková anestézia

Celková anestézia je navodený stav bezvedomia. Je zo všetkých metód najkomplikovanejšia a množstvo podanej látky predstavuje vzhľadom k jej účinkom veľkú záťaž pre organizmus. Pacient musí byť napojený na dýchací prístroj a po celú dobu zákroku je nutná prítomnosť špecializovaného anestéziológa, ktorý dohliada na stav pacienta.

Tento typ anestézie sa využíva počas náročnejších chirurgických zákrokov. Pacienti môžu po návrate k vedomiu pociťovať dýchacie ťažkosti, preto je nutné byť ešte minimálne hodinu po prebudení pod dohľadom odborníka.

V závislosti od typu a náročnosti lekárskeho ošetrenia sa zvyčajne zvolí jedna z týchto metód. Bežné zákroky sa vykonávajú aj bez použitia látok tlmiacich bolesť, pretože sú pre väčšinu ľudí znesiteľné a nepredstavujú väčšie riziká. Na požiadanie si pre zmiernenie bolesti môžete nechať ošetrované miesto „umŕtviť”, ale ak zo skúseností so zubnými lekármi trpíte úzkosťami už niekoľko dní pred preventívnou návštevou, je na mieste využiť počas prípadného zákroku analgosedáciu a predísť tak ďalšiemu stresu.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here