5 dôvodov, prečo by sme sa mali viac usmievať

0
901

Úsmev má mnoho prívlastkov a podôb. Úprimný, vrelý, zvodný… Je dôležitým prostriedkom v komunikácii ľudí, ale aj medzi inými primátmi. A prináša samé pozitíva. Skúste sa sami zamyslieť nad tým, prečo sa na svet oplatí pravidelne usmievať. Práve vám nenapadá žiadny dôvod? My vám ich prinášame hneď niekoľko.

1. Úsmev posilňuje imunitný systém

Zložila vás práve choroba? Možno ste sa málo usmievali. Myslíme to, samozrejme, trochu zveličene a s nadhľadom, ale je vedecky dokázané, že keď sa usmievame, telo vylučuje viac bielych krviniek, ktoré sa zúčastňujú boja proti patogénom. Úsmev teda môže byť aj súčasťou prevencie infekčných ochorení, ktoré sa na nás valia vo veľkom obzvlášť v jesennom a zimnom období.

2. Má vplyv (nielen) na prvý dojem

Predstavte si, že sa nachádzate v kruhu nových ľudí a radi by ste sa zoznámili. Koho si vyberiete? Pravdepodobne niekoho s vľúdnym úsmevom. Človek, ktorý sa usmieva, ukazuje ostatným, že je priateľský a otvorený novým známostiam. Preto sú usmievaví ľudia v spoločnosti obľúbenejší a lepšie sa socializujú.

3. Zlepšuje náladu

Jednoduchý úsmev dokáže zmeniť chémiu v mozgu, a pritom nemusí byť ani úprimný. Úsmevom, a teda zapojením špecifických svalov, ktoré sa na ňom podieľajú, si totiž v mozgu aktivujeme centrá, ktoré sa starajú o vylučovanie endorfínov. To sú hormóny, ktoré znižujú mieru stresu a vo všeobecnosti nám zlepšujú aktuálnu náladu.

4. Robí nás atraktívnejšími

Každý milý úsmev je ako magnet pre ľudské oči. Úsmev veľa vypovedá aj o našom zdraví a celkovej spokojnosti, preto sa nám, prirodzene, páčia tí ľudia, ktorí sa usmievajú. Spomeňte si na niekoho, kto je vám sympatický. Pravdepodobne si ho predstavíte so širokým úsmevom na tvári, pretože tak mu to pristane najviac. Úsmev vám taktiež dodá väčšie sebavedomie.

5. Zvyšuje produktivitu

Či už ste zamestnávateľom, alebo zamestnancom, dbajte na to, aby ste okolo seba vytvárali príjemné pracovné prostredie, a tak prispievali k dobrej nálade vás i vašich kolegov. Dlhodobý stres a zlá nálada totiž výrazne znižujú celkovú produktivitu a kreativitu.

Nepodceňujte silu úsmevu a nájdite si každý deň aspoň jeden dôvod na úsmev. Pobavte sa s priateľmi, prečítajte si obľúbenú knihu. Pohrajte sa s domácim miláčikom alebo si pustite svoju obľúbenú hudbu. Prekvapte kolegov a blízkych nejakou drobnosťou a vyčarte úsmev na tvári aj im. Veď predsa úsmev je zdraviu prospešný, lepšie sa s ním pracuje i žije.

Nechce sa vám usmievať iba preto, že sa hanbíte za vzhľad svojich zubov? Navštívte ordináciu špecializovaných odborníkov, veď dnes naozaj nie je problém mať krásne zuby a žiarivý úsmev.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here