Čo môže za zápach z úst?

0
11985

Po rannej káve a raňajkách si umývame zuby a spokojne vyrážame do práce s pocitom čistoty a sviežosti. Ale čo v prípade, ak sa nevieme zbaviť zápachu z úst? A to aj napriek pravidelnej ústnej hygiene?

Áno, všetci poznáme chvíľkový pocit nepríjemného dychu po konzumácii aromatických či korenistých jedál. V niektorých prípadoch však tento problém pretrváva celý deň a zápach môže mať až hnilobný ráz. Vtedy ide o halitózu, čiže o chronický zápach z úst. Štúdie udávajú, že zhruba 25 % ľudí trpí týmto problémom.

Príčiny zápachu z úst

Príčiny halitózy sú rôznorodé, ale veľká väčšina z nich má pôvod v ústnej dutine. Pri jej nedostatočnej hygiene baktérie rozkladajú zvyšky potravín a počas tohto procesu sa tvoria rôzne zapáchajúce zlúčeniny (napr. sírne plyny a iné siričitany, merkaptany). Spomínané baktérie sú prilepené v podobe biofilmu k slizniciam v ústnej dutine a sú prítomné v slinách. Baktérie okrem zlého dychu vytvárajú spolu s bunkami sliznice a zbytkami jedla zubný povlak. Zubný povlak zas zapríčiňuje vznik zubného kameňa, kaz či zápal ďasien.

Preto pri zisťovaní príčin zápachu z úst je v prvom rade potrebné navštíviť zubného lekára, ktorý po prehliadke posúdi, či treba vykonať odstránenie zubného kameňa a povlaku jazyka. Následne sa pacient naučí správny spôsob čistenia ústnej dutiny, jazyka a chrupu – nielen zubnou kefkou, ale aj medzizubnými kefkami a jednozväzkovou kefkou. Dočasne je vhodné podporiť dezinfekciu používaním ústnej vody s obsahom chlórhexidínu.

Nielen zlá ústna hygiena

Zápach z úst nespôsobuje iba zanedbaná ústna hygiena. Aj dietetické chyby môžu mať za následok zapáchajúci dych. Strava s obsahom nadmerného množstva bielkovín, kyslých potravín, alkoholu spôsobuje nepríjemný dych. Halitóza môže byť zapríčinená aj zlou životosprávou či chorobami.

Je známe, že aj pľúcne choroby, rakovina a infekcie krčných mandlí môžu byť pôvodcom zlého dychu. V takýchto prípadoch je vhodné ORL alebo iné odborné vyšetrenie.

Ľudia s diabetom (cukrovkou) môžu mať kolísajúcu hladinu krvného cukru, kyslý reflux, ktoré tiež majú za následok nepríjemný pach. Tak isto pri užívaní niektorých liekov dochádza k zlému dychu, najmä kvôli vysychaniu ústnej dutiny (ide o antidepresíva, antihistaminiká, lieky na hypertenziu). Vysychanie ústnej dutiny sa prejaví aj pri dehydratácii, lebo v neprítomnosti slín sa neodplavujú baktérie. Najlepším riešením je pravidelné prijímanie tekutín a stravy.

Navštívte lekára

Žuvačky či ústne vody síce prekryjú nepríjemný dych, no nie sú riešením. Ak trpíte halitózou a chcete sa jej zbaviť, je nevyhnutné nájsť príčinu nepríjemného zápachu z úst. Neváhajte preto a navštívte lekára. Odstránenie tohto problému vám prinesie nielen lepší pocit, ale aj možnosť komunikovať s ostatnými bez toho, že by ste si museli prekrývať ústa rukou, cmúľať neustále mentolové cukríky či sa hanbiť, čo je častý sprievodný jav u tých, ktorým zápach z úst znepríjemňuje každodenný život.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here