Čo spôsobujú pokazené zuby?

0
11555

Uponáhľaná doba a pracovná vyťaženosť často vedú k neustálemu odkladaniu návštevy lekára a následnému zanedbaniu sprvoti banálneho problému. Možno vás prekvapí, čo všetko môže spôsobiť jeden neliečený zubný kaz. Prečo nepodceňovať prvotné príznaky?

Bolesť a zápach

Spočiatku ani nespoznáme, že sa nám zub kazí, ale vo chvíli, keď sa zubná sklovina nestíha regenerovať, zubný kaz postupuje cez sklovinu a dentín do zubnej drene (vnútornej vrstvy zubu) a zub sa začne nepríjemne ozývať bolesťou. Napadnutý zub môže byť pod vplyvom pôsobiacich baktérií jednou z príčin nepríjemného zápachu z úst.

Migrujúci zápal

Keď sa sklovina a dentín nestíhajú regenerovať, zubný kaz postupuje a baktérie sa dostávajú do zubnej drene, ktorá môže kvôli toxínom vylučovaným baktériami odumrieť. Zub môže prestať bolieť a pacient sa mylne domnieva, že sa problémy skončili. V skutočnosti sa ale baktérie ďalej množia a šíria do okolitých tkanív, v ktorých spôsobujú zápal.

Absces

Po nejakom čase sa v tkanive zubného lôžka môže vytvoriť absces, t. j. vačok vyplnený vlastným odumretým tkanivom, bielymi krvinkami a baktériami. Prejavuje sa pulzujúcou bolesťou, citlivosťou zubov, niekedy tiež teplotou a zdurenými uzlinami.

Vačok tiež môže prasknúť, v ústnej dutine pociťujeme nepríjemný zápach a slanú chuť, pričom bolesť na chvíľu ustúpi. Prebiehajúci zápal však nezmizne, infekcia sa môže ďalej rozšíriť do čeľuste a okolitých dutín. Je nutná návšteva lekára, ktorý vačok nareže, hnis odstráni a postará sa o kvalitnú liečbu. Ak je vačok neliečený, v najhoršom prípade môže dôjsť až k sepse, čiže zlyhaniu organizmu v reakcii na infekciu, čo je životu ohrozujúci stav.

Infarkt alebo mŕtvica

Narušená zubná sklovina a dentín sú vstupnou bránou do celého organizmu. Baktérie cez zubnú dreň migrujú cievami do tela, kde môžu spôsobovať ďalšie ťažkosti. Neliečený zubný kaz a následný chronický zápal je spojený s väčším rizikom kardiovaskulárnych ochorení, ako je napríklad ateroskleróza. Takýto stav je veľkou záťažou pre organizmus a prakticky nás môže aj zabiť.

Prenosné ochorenie

Vedeli ste, že zubný kaz môže byť prenosný? Môžu za to určité druhy baktérií, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine. Za najčastejšieho pôvodcu zubného kazu je považovaný Streptococcus mutans. Prenáša sa slinami, a to nielen medzi pármi, ale mnohokrát tiež medzi matkou a dieťaťom.

Ako sa brániť?

Najlepšou formou obrany je, samozrejme, prevencia. Predzvesťou zubného kazu je demineralizácia skloviny. Správnym čistením zubov a fluorizáciou pomáhame v jej remineralizácii a predchádzame tak vzniku zubného kazu, preto dbajte na dostatočnú zubnú hygienu. Obmedzte konzumáciu sladkých a kyslých nápojov a potravín, a to hlavne v čase medzi hlavnými jedlami. V neposlednom rade pravidelne navštevujte zubného lekára a nepodceňujte bolesť zubov – čím skôr dôjde k ošetreniu, tým lepšie to bude pre vaše celkové zdravie.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here