Nepekná farba či nevzhľadný tvar zuba? Pomôcť môžu porcelánové fazety

0
1513
dovod-na-usmev-dievcatko-s-otcom--nepekne-postavenie-ci-tvar-zuba-pomozu-porcelanove-fazety

Úsmev presne podľa vašich predstáv vám pomôžu zhotoviť odborníci na estetickú stomatológiu. Obľúbenou metódou na maskovanie rôznych nedokonalostí je využitie porcelánových faziet. Nepekná farba či nevzhľadný tvar zuba sa tak behom chvíle môžu stať minulosťou. Čo sú porcelánové fazety a v akých prípadoch ich možno použiť?

Estetická fazeta

V stomatológii je fazeta označenie pre veľmi tenký keramický plátok, ktorý sa prilepí na vonkajšiu stranu zubov. Tvar fazety je pritom vytvorený podľa požiadaviek. Fazety sa používajú pre zakrytie rôznych nedostatkov na predných zuboch a poskytujú tak dokonalú a šetrnú estetickú úpravu prirodzeného úsmevu.

Vhodnosť použitia

Pred zhotovením faziet je dôležitá konzultácia s lekárom, ktorý si vypočuje vaše predstavy a vyhodnotí stav zubov. Častým dôvodom pre zavedenie faziet je nevzhľadné zafarbenie zubov. Ich použitie je závislé na pôvode zafarbenia – či ide o zafarbenie vplyvom stravy, vitality, alebo ide o nedostatok spôsobený vo vývoji zuba. V niektorých z týchto prípadov nie je vhodné fazetu použiť a pomôcť môže skôr profesionálne bielenie alebo zavedenie zubnej korunky.

Fazeta sa využíva aj na korekciu zlého tvaru, veľkosti či postavenia zuba a tiež väčších medzizubných medzier. Pre veľké a rozsiahle nedostatky v postavení zuba je ale nutné ortodontické ošetrenie.

Použiť zubnú fazetu je možné aj v prípade zlomenej časti zuba, záleží ale od rozsahu a miesta poškodenia. Zlomená časť môže byť nahradená tiež kompozitným materiálom. Použitie fazety je vhodné za predpokladu, že má zub dostatočné množstvo zdravej skloviny, na ktorú sa môže fazeta prilepiť.

Bezpečnosť a kontraindikácie

Fazety pre zuby nepredstavujú takmer žiadny invazívny zákrok, iba šetrne prekryjú nevzhľadnú prednú plochu zuba. Veľká výhoda spočíva v tom, že sú vzhľadom nerozoznateľné od vlastných zubov. Podľa spôsobu použitia je možné ich zhotoviť o niekoľko odtieňov belšie, ale dokážu sa bez problémov priblížiť aj vlastnej farbe zuba. Vďaka jednoduchej aplikácii a dokonalému výsledku využívajú fazety často i celebrity.

V niektorých prípadoch sú však fazety na zváženie. Napríklad ľudia trpiaci bruxizmom, teda škrípaním zubov (najčastejšie v noci), môžu kvalitu faziet aj napriek ich pevnosti narušiť. Fazety sa neodporúča nasadiť ani na oslabené alebo už nevyživované zuby.

Priebeh zhotovenia a aplikácia

Výroba faziet dnes môže prebiehať na počkanie priamo v ordinácii pomocou špičkového systému CEREC®. Špeciálna kamera nasníma vaše zuby a zašle dáta do počítačového programu, v ktorom dôjde k návrhu úpravy. Fazeta sa následne vyfrézuje z keramického bločka.

Najviac času na celom zhotovení zaberie konzultácia s lekárom, aby bol dosiahnutý čo najlepší výsledok. Modernou metódou vo vytváraní nového úsmevu je program Digital Smile Design, ktorý vie vytvoriť model vášho úsmevu tak, ako by vyzeral po korekcii zubov. Vďaka nemu s vami lekár môže lepšie prebrať vaše predstavy. Nový úsmev si tak môžete prezrieť ešte pred jeho zhotovením a máte možnosť navrhnúť nejaké zmeny. Vyberte si preto ordináciu, v ktorej s touto technológiou pracujú.

Samotné nalepenie faziet je zákrok rýchly a bezbolestný. Zubný lekár fazety prilepí na prednú plochu zuba pomocou kompozitného fixačného cementu. V závislosti od presného typu faziet je niekedy nutné pred nalepením obrúsiť malú časť prednej plochy zuba. Po obrúsení môžu byť zuby niekoľko dní citlivé.

Životnosť fazety sa podľa použitého materiálu pohybuje v rozmedzí 10 – 20 rokov, ale pri správnom dodržiavaní hygienických zásad môže vydržať oveľa dlhšie. Ak fazeta praskne, dá sa bez problémov nahradiť novou.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here