Chýba mi zub. Sú pre mňa vhodné zubné implantáty?

0
1258
dovod-na-usmev-chyba-mi-zub-su-pre-mna-vhodne-zubne-implantaty-zubna-nahrada

Už ste počuli o zubnom implantáte? Ide o moderný spôsob náhrady chýbajúceho zuba, ktorá vydrží desiatky rokov. Zistite, či je pre vás zubný implantát vhodný a aké výhody prináša.

Čo je zubný implantát?

Ide o špeciálne vytvorenú skrutku chirurgicky zavedenú do kostného tkaniva, čím poskytuje náhradu zubného koreňa. Na takto vsadený implantát je možné následne namontovať celokeramickú korunku, mostík alebo snímateľnú zubnú náhradu, ktorá zaisťuje plnú funkciu chýbajúceho zuba.

Implantát sa zavádza najčastejšie v lokálnej anestézii. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o zákrok náročný na vykonanie, ale v praxi nejde o nič zložité. „95 % pacientov je prekvapených, aký je zákrok jednoduchý”, potvrdzuje MUDr. Alexander Schill. Zavedenie zubného implantátu trvá približne 20 minút.

Je vhodný pre každého?

Implantát je ideálnou voľbou pre kohokoľvek, kto prišiel o zub – či už vplyvom úrazu, alebo dlhodobého zápalu. Vhodný je aj pre náhradu celého chrupu. Podmienkou je ukončený rast kostného tkaniva (nie je teda možné použiť zubný implantát u detí a dospievajúcich) a jeho kvalitný stav v kombinácii so starostlivou dentálnou hygienou.

V mieste chýbajúceho zuba časom dochádza k ústupu kostného tkaniva. V takom prípade je nutné pred zavedením implantátu kostné tkanivo najskôr doplniť. Zubné implantáty nie sú vhodné pre silných fajčiarov, diabetikov alebo pacientov trpiacich osteoporózou.

Prečo práve zubný implantát?

Zubný implantát je najčastejšie zhotovený z titánu. Ten je veľmi dobre organizmom prijímaný a len ojedinele môže dôjsť k alergickej reakcii. Okrem veľmi dobrej znášanlivosti má zubný implantát aj ďalšie výhody.

Pri vsadení implantátu nie je potrebné brúsiť okolité, zdravé zuby a znižovať tak ich kvalitu, ako to býva napríklad pri zavedení zubného mostíka. Zavedením skrutky do kostného tkaniva už nedochádza k ústupu kosti. Kostné tkanivo v priebehu 3 až 6 mesiacov plne obrastie zubný implantát a výsledkom je pevne uchytená náhrada zubného koreňa. Pacienti sa teda v ničom nemusia diétne obmedzovať. Kvalitný zubný implantát navyše vydrží desiatky rokov.

V niektorých zubných ordináciách je zákrok cenovo porovnateľný so zavedením zubného mostíka, ceny sú ale variabilné a jedná sa skôr o drahšiu voľbu zubnej náhrady. Ak teda váhate, ktorý typ zubnej náhrady zvoliť, a odrádza vás vyššia cena, zvážte, že v prípade zubného implantátu ide o dlhodobú investíciu, ktorá nezasahuje do zdravého stavu okolitých zubov.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here